Nowości AGD

Wiadomości z rynku AGD, poradniki zakupowe, testy sprzętu, rankingi najlepszych produktów - wszystkie informacje na temat AGD

Karmelowy popcorn

By 17:04:00 , , , , , , , ,

Nie wiem jaka jest pogoda ale u mnie mega mocno wieje i pada. W taką pogodę nie chce się nigdzie wychodzić np. do kina. Z chęcią wlazło by się pod kocyk, włączyło jakiś fajny film i przekąsiło coś dobrego. Do filmu mogę wam polecić karmelowy popcorn, ale nie taki kupny tylko dobry domowej roboty. Właśnie taki przepis przesłała mi Pani Asia. Zachęcam wszystkich do przygotowania sobie takiego popcornu.

Karmelowy popcorn
Składniki:

- 200 g nieuprażonego popcornu
- olej
- 3/4 łyżeczki soli
- 125 g masła
- 50 ml miodu
- 1/3 łyżeczki sody
- 1 szklanka cukru
- papier do pieczenia

Przygotowanie:

1. W rondelku rozgrzewany olej, wsypujemy popcorn, solimy  pod przykryciem prażymy. W drugim rondelku rozpuszczamy masło z miodem i cukrem. Całość gotujemy na małym ogniu około 7 minut, dodajemy sodę i gotujemy jeszcze około 5 minut. Rondelek zdejmujemy z ognia i dodajemy uprażony popcorn. Mieszamy szybko, najlepiej drewnianą łyżką posmarowaną olejem. Gdy popcorn będzie równo pokryty karmelem, wykładamy go luźno na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawiamy do wystygnięcia.

Smacznego

0 komentarze