Nowości AGD

Wiadomości z rynku AGD, poradniki zakupowe, testy sprzętu, rankingi najlepszych produktów - wszystkie informacje na temat AGD

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa? 5 porad które ułatwią zakup.

By 17:44:00 , , , , , , ,

Świeży gęsty sok, szczególnie na śniadanie w nadchodzące upalne dni, to świetne rozwiązanie. Zarówno pod względem orzeźwienia jak i oczywiście zdrowotnym. Przygotowywanie soków samemu, jest nieporównywane, z kupowaniem ich przetworzonych w sklepach. A dodatkowo możemy sami zadbać o szczegóły dotyczące dodatków, smaków, czy skusić się na własne kompozycje. Jednak do tego potrzebne będzie nam odpowiednie urządzanie.
Wyciskarki wolnoobrotowe zalały ostatnio rynek urządzeń AGD, służących do robienia ręcznie różnego rodzaju dań. Dzięki nim możemy uzyskać w kilka sekund pyszny, świeży sok, o wyjątkowej gęstości. Ale jak wybrać odpowiednia wyciskarkę ?

1. Ręczna czy elektryczna?
Wyciskarki mogą być zarówno dużymi urządzeniami elektrycznymi, jak i małym urządzaniem ręcznym. Tu rozróżnienie jest bardzo proste. Możemy zdecydować się na małą wyciskarkę, którą możemy zabrać ze sobą wszędzie i która będzie pracować dzięki sile naszych mięśni. Albo możemy postawić na profesjonalny sprzęt, dający nam możliwość przygotowania dużej ilości przepysznych soków. O ile decydujemy się a produkt ręczny, nie ma tu już szczególnie żadnego wyboru. Natomiast chcąc porządny sprzęt AGD, zapraszam do dalszej części artykułu.

2. Pozioma czy pionowa?
Wyciskarki wolnoobrotowe poziome to urządzenia, które wyciskają na zasadzie siły miażdzenia i odsączania przez sita. Praca takiej wyciskarki jest dosyć powolna (max 120 obrotów na minutę), ale dzięki temu, owoce i warzywa, jak i sam sok nie zostają poddane podniesieniu się temperatury, co gwarantuje zachowanie wszystkich wartości odżywczych. Wymaga nadzorowania pracy i popychania materiałów pod wałek ślimakowy. Nadają się dobrze do sokowania liści, czy ziół.
Wyciskarki pionowe, wykorzystują siłę grawitacji, jeżeli chodzi o popychanie warzyw i owoców, które są następnie zgniatane przez wałek ślimakowy. Mogą one w przeciwieństwie do poziomych pracować przez dłuższy czas, a sok jest mniej gęsty. Średnio radzą sobie z ziołami. Samo opróżnianie pojemnika z soku jest dużo łatwiejsze niż w przypadku poziomych, za to całe czyszczenie na koniec pracy może być nieco uciążliwe.

3. Jedno czy dwuślimakowa?
Jeden wałek ślimakowy w wyciskarce, może oznaczać zarówno jeden układ po prostu miażdżący, albo podobnie do blendera może posiadać ostrza. Takie wyciskarki pracują szybciej, jednak szybkość obrotów może także oznaczać utratę cennych wartości odżywczych z soku.
Wyciskarki dwuślimakowe, są najczęściej najbardziej efektywne. Pozwalają na dużą większą ilość wyciskanego soku z partii owoców i warzyw niż ma się to w przypadku innych rodzajów wyciskarek. Jednocześnie jednak pracują dużo wolniej, a czyszczenie ich jest również dosyć skomplikowane.

4. Moc.
Od mocy wyciskarki zależy to, co będziemy w stanie przetwarzać w niej na soki oraz z jaką prędkością. Generalnie mają one najczęściej od 150 do 450 W.  Do standardowych miękkich owoców i warzyw, zdecydowanie wystarczy nam taka o mocy 150 W, no chyba, że chcemy ekspresowej pracy. W przypadku potrzeby wyciskania twardych materiałów, lepiej również zadbać o większą moc, aby nie uszkodzić urządzenia i otrzymać dużą ilość soku.

Jeżeli chcemy wyciskać sok tylko z cytrusów, odpowiednie do tego celu wyciskarki mają moc od 20 do 85 W.

5. Dodatkowe funkcje urządzenia.
Warto także przeznaczyć pieniądze na sprzęt, który posiada dodatkowe funkcje. Wśród nich między innymi:

- możliwość pracy wyciskarki w dwóch kierunkach – poprawia efektywność wyciskania,
- model z blokadą kapania –zawsze to mniej czyszczenia :)
- zestaw końcówek do mielenia innych produktów a także do wytwarzania makaronów – można mieć w wyciskarce młynek do kawy i wiele więcej,
- różne, wymienne wałki ślimakowe – zakładane w zależności od produktów.
- możliwość automatycznego odprowadzania miąższu przez wyciskarkę, do przeznaczonego na niego pojemnika.


0 komentarze