Nowości AGD

Wiadomości z rynku AGD, poradniki zakupowe, testy sprzętu, rankingi najlepszych produktów - wszystkie informacje na temat AGD

Precle z solą

By 19:05:00 , , , , , ,

Z racji tego że dzisiaj jest mecz, więc nie obędzie się bez piwka, a najlepsze do piwka są słone lub ostre precle. Właśnie taki dzisiaj będzie przepis, na precle z solą. Jeśli chcecie sprawić swoim partnerom miłą niespodziankę, idealnie nadającą się na mecz. To jest właśnie przepis dla was.

Precle z solą
Składniki:

- 50 dkg. mąki
- 1/2 łyżeczki soli
- 3 dkg. drożdży
- 5 dag masła
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 1-2 łyżki grubej soli/ suszonej czerwonej papryki

Przygotowanie:

1. Mieszamy drożdże z mlekiem ( temperatura pokojowa ) i łyżeczką mąki. Odstawiamy na 10 minut. Masło stopić i ostudzić. Bierzemy większą miskę i przesiewamy do niej mąkę, dodajemy sól, rozczyn, masło i jajko. Wyrabiamy gładkie ciasto i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut ( o ciepłe miejsce dzisiaj nie będzie problemu ).

2. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 20 części, formujemy z nich wałeczki o grubości palca ( jak na kopytka ). Zwijamy je w precle lub dowolny inny kształt. Układamy na blasze i odstawiamy na 15 minut. Roztrzepujemy żółtko i pędzelkiem smarujemy precle, posypujemy grubą solą ( równie dobrze może być mielona papryka, ziarnami kminu-można również dodać do ciasta). Pieczemy 12-15 minut w temperaturze 180C.

Smacznego


0 komentarze