Nowości AGD

Wiadomości z rynku AGD, poradniki zakupowe, testy sprzętu, rankingi najlepszych produktów - wszystkie informacje na temat AGD

Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.

By 17:24:00 , , , , ,

Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Lato tuż, tuż. Za nami już pierwsze gorące dni, aż chce się wyjść na zewnątrz i grillować. Od wielu lat, zapach grillowanego mięsa kojarzy się nam właśnie z urlopem i beztroskim spędzaniem czasu. Tak więc czas zaopatrzyć się w grilla. Ale może tym razem, zanim kupimy kolejny sprzęt, a do niego węgiel, rozpałkę itp., zastanówmy się nad zakupem urządzenia, jakim jest grill elektryczny?

Grille elektryczne, coraz częściej wypierają tradycyjne grillowanie za pomocą grilli ogrodowych. Zaletą ich niewątpliwie jest to, że nie trzeba doglądać przy nich odpowiedniego płomienia pod rusztem, jak i mamy możliwość przyrządzenia grillowanych dań, nawet gdy jesteśmy zmuszeni spędzić popołudnie w domu z powodu brzydkiej aury.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup grilla elektrycznego, spójrz na co warto zwrócić uwagę, podczas jego wyboru, tak aby zakup ten był waty swojej ceny i służył nam w taki sposób, jakiego od niego oczekujemy.

1. Stołowy czy wolnostojący?
Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
- grille stołowe, to doskonały dodatek do kuchni, jeżeli chcemy cieszyć się grillowanymi potrawami bez potrzeby opuszczania naszego M. Są one zazwyczaj płytą o dosyć niewielkich rozmiarach, która jak sama nazwa mówi jest umieszczana na naszym kuchennych stole, czy blacie. Taki grill zazwyczaj mieści tylko kilka porcji.

- grill stojący, to już zazwyczaj większe urządzenie, doskonałe do wyniesienia go na balkon czy taras i nadające się do obsługi większych imprez niż tylko kolacja w gronie najbliższych. Oczywiście ze względu na jego gabaryty, ciężko jest przechowywać go w kuchni. Jeżeli chodzi o zasilanie, oczywiście musimy posiadać także odpowiedni przedłużacz, aby korzystać z niego na zewnątrz.

2. Rodzaj powierzchni.
Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Wśród oferowanych grillów elektrycznych, możemy wyróżnić 3 główne rodzaje powierzchni, na których przyrządzamy potrawy:

- tradycyjny grill z płytą, to przede wszystkim łatwość czyszczenia. Potrawy przyrządzamy na teflonowej płycie o konstrukcji wielu rynienek. Dzięki temu tłuszcz w niej osadzający się jest łatwy do zmycia i przygotowania urządzenia do kolejnego grillowania.
- tradycyjny grill z rusztem. Tu sprawa czyszczenia się nieco komplikuje, ponieważ z rusztu spływa tłuszcz i trafia na grzałkę, która może być ciężka do doczyszczenia pomiędzy grillowaniem. Zaletą takiego grilla jest to, że posiada on najczęściej dużo większa powierzchnię na której możemy przygotowywać potrawy, niż grille z płytą.
- grill raclette, to raczej lekko zmodyfikowane urządzenie jakim jest grill elektryczny. Jest to po części nadal sprzęt do grillowania, a po części urządzenie wielofunkcyjne. Posiada różnego rodzaju powierzchnie, pozwalające na przygotowywanie zarówno dań stricte grillowych, jak i jajecznicy czy tostów.

3. Moc grilla.
Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Jeżeli już zdecydowaliśmy się, do czego i w jakich sytuacjach powinien służyć nam grill elektryczny, czas na przegląd jaka moc tego urządzenia jest najbardziej optymalna. Od mocy zależy nic innego, jak czas, jaki jest potrzebny pomiędzy włączeniem grilla a jego rozgrzaniem się do temperatury potrzebnej do przyrządzania potraw. Grille elektryczne, zazwyczaj posiadają moc od 800W do 2400W. Oczywiście im większa moc, tym zazwyczaj wyższa cena, ale i komfort i szybkość przygotowywania potraw. Przeciętnie poleca się grille o mocy od 1500W do 2000W.

4. Możliwości ustawień.
Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Tańsze modele, zazwyczaj poza sposobem jaki uwalnianie jest ciepło, nie różnią się od tradycyjnych grillów węglowych. W droższych modelach, można natrafić na funkcje pozwalające na automatyczne programowanie grilla, do przyrządzanych przez nas potraw. Tak samo mogą one posiadać funkcję ustawienia pożądanej temperatury. Są to opcje, za które trzeba zapłacić więcej, ale przekłada się to na komfort pracy z urządzeniem, zwłaszcza jeśli nie chcemy co chwilę sprawdzać postępów pieczenia. Mówiąc o ustawieniach warto wspomnieć o tym, że pojawiają się czasem grille, bez wyłącznika, co oznacza, ze zaprzestanie pieczenia odbywa się dopiero po odłączeniu go od sieci. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne rozwiązanie.

5. Pokrywka.
Jaki grill elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
To czy grill będzie otwarty czy zamknięty, a dokładniej czy chcemy pokrywę czy nie, zależy od naszych upodobań. Jeżeli grill elektryczny ma dla nas spełniać funkcję taką jak grill węglowy, możemy zakupić wersję bez pokrywy. Wtedy to na bieżąco możemy kontrolować postępy pieczenia potrawy, jak i rozkoszować się jej zapachem. Możemy wybrać też grill z zamykaną pokrywą, która dociska ten przykładowy kawałek mięsa do rusztu / płyty. W ten sposób, uzyskujemy urządzenie nieco przypominające toster czy opiekacz, które daje nam gwarancję super, dwustronnego, dokładnego przygotowania produktu, ale już niekoniecznie będzie ono dawało nam poczucie tradycyjnego grillowania i wdychania znanych nam zapachów.

0 komentarze