Nowości AGD

Wiadomości z rynku AGD, poradniki zakupowe, testy sprzętu, rankingi najlepszych produktów - wszystkie informacje na temat AGD

Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.

By 17:30:00 , , , ,

Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Jaki czajnik elektryczny?  5 porad, które ułatwią zakup.

Czajnik elektryczny, to praktycznie podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Czajniki klasyczne odchodzą do lamusa i często są tylko stylowym uzupełnieniem wystroju. Jest to urządzenie popularne już od wielu lat, tak więc cały czas zmieniają się technologie ich produkcji, systemy, w które są wyposażone i tym podobne. W tej chwili, chcąc kupić nowy czajnik, możemy być zaskoczeni tym, że często nie są to już tylko proste urządzenia będące dzbankiem z grzałką w środku. Nasze kuchnie, to coraz bardziej inteligentne systemy, a czajniki elektryczne nie mogą pozostać w tyle, za innymi sprzętami. Tak więc skupienie! J I zastanówmy się, jakie są najważniejsze cechy dobrego dzbanka elektrycznego, a tym samym pomagające w jego wyborze.

1. Grzałka i jej moc.
Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Najważniejszym elementem czajnika elektrycznego, jest jego grzałka. Czajniki posiadają dwa rodzaje grzałek.

Grzałka spiralna, coraz rzadziej stosowana w najnowszych czajnikach, to element zdecydowanie wolniej doprowadzający wodę do wrzenia, niż grzałka płytowa. Natomiast sprawia to, że urządzenia w nią zaopatrzone, są znacznie tańsze. Aby nie doprowadzić do przepalenia czajnika, należy zakryć grzałkę spiralną całkowicie wodą. Wybór takiej grzałki, jest odpowiedni, jeżeli zależy nam na niskiej cenie czajnika i cichości jego pracy.

Grzałka płytowa, to duża szybkość gotowania wody, ale także dosyć głośna praca. Grzałki takie pojawiają się coraz częściej, głównie w wysokiej jakości czajnikach. Są bardzo wydajne, ale i droższe. Czujniki wyposażone w ten typ źródła ciepła, mają najczęściej w pełni funkcjonalną, obrotową podstawkę, co jest niemożliwe w przypadku podstawek pod grzałkę spiralną.

Moc grzałek i wyposażonych w nie czajników, oscyluje pomiędzy 1000 - 4000 W. Im mniejsza moc, tym dłuższy czas potrzebny na zagotowanie wody. Najpopularniejsze na półkach są czajniki o mocach pomiędzy 2000, a 2400 W. Ich czas doprowadzenia 1 litra wody do wrzenia, to około 2,5 minuty. Pamiętajmy jednak, że im większa moc, tym większe zużycie prądu.

2. Materiał, pojemność i … wskaźnik poziomu wody.
Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Kolejna cecha, nie tylko odpowiedzialna za ogólny wygląd czajnika, to materiał, z jakiego został on wykonany. Czajniki elektryczne, są najczęściej wykonywane z takich materiałów jak:

- plastik. Najpopularniejsze tworzywo, przekładające się także na niższą cenę urządzenia. Są także najlżejsze ze wszystkich innych oferowanych sprzętów, co jest dosyć istotne, biorąc pod uwagę to, w jaki sposób i kto używa czajnika.
- metalowe. Bardzo estetyczny wygląd i elegancja, pasująca idealnie do nowoczesnej kuchni. Jednak czajniki takie często mają niewystarczającą termoizolację, co może skutkować szybkim wyziębianiem się wody.
- szklane lub ceramiczne. Zazwyczaj bardzo oryginalne i gustowne. Niestety nie są to materiały szczególnie odporne na uszkodzenia, obicia czy nie daj boże wypadnięcie z rąk.

Kupując czajnik, zastanówmy się nad jego optymalną pojemnością. Przeciętne gospodarstwo domowe, powinno wybrać czajnik o objętości 1,5 -1,7 litra. Przy dużej ilości osób, można przeanalizować kupno urządzenie o pojemności powyżej 2 litrów. Są też małe czajniki dla osób mieszkających samotnie, o objętości poniżej 0,5 litra.

Może wyda się to śmieszne i oczywiste, ale niekoniecznie każdy czajnik posiada wskaźnik poziomu wody, który jest raczej nieodzowny. Najlepiej sprawdzają się wskaźniki dwustronne. Wskaźniki w rączce często zafałszowują wskazanie, podczas osadzania się wewnątrz niej kamienia.

3. Filtr.
Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
W tej chwili zdajemy sobie już sprawę z tego, jak wiele zanieczyszczeń kryje się nawet w wodzie pitnej, dlatego producenci czajników coraz częściej zaopatrują je w dodatkowe filtry. Tu dostępne mamy:

- filtry ze stali szlachetnej, które usuwają cześć zanieczyszczeń, jak i pomagają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów,
- filtry węglowe, to wysoce wydajne rozwiązanie, które według różnych szacunków, potrafią usunąć nawet 90% zanieczyszczeń.
Oczywiście najlepiej, jeżeli czajnik ma wbudowane miejsce na stały filtr, zintegrowany z urządzeniem, przez który przelatuje woda, zanim dostanie się do komory podgrzewającej.

4. Funkcje podgrzewania wody i podtrzymywania jej temperatury.
Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Dzisiejsze czajniki to nie tylko gotowanie wody, ale także funkcje podtrzymujące jej temperaturę. Lub podgrzewające ją do ustalonej wartości.  Wyposażenie w programator pozwala na dodanie czajnikowi nowej funkcjonalności.

Podtrzymywanie temperatury jest bardzo przydatne, podczas gdy na bieżąco potrzebujemy ciepłej wody, choćby do robienia dodatkowych napojów dla gości. Funkcja podgrzewania wody, pozwala na uzyskanie odpowiednie temperatury potrzebnej nam do konkretnej czynności, lub napoju, które nie wymagają wrzątku.

5. Kable i zabezpieczenia.
Jaki czajnik elektryczny? 5 porad, które ułatwią zakup.
Czajnik elektryczny jest najczęściej stałym elementem wyposażenia kuchni i zajmuje "swoje" miejsce na blacie. Ale zdarzają się też kuchnie, w których jest on używany sporadycznie, lub żeby go uruchomić, należy najpierw podłączyć go do kontaktu (często po wypięciu innego urządzenia). Dlatego tak ważny jest kabel zasilający, a szczególnie jego długość. Jeżeli czajnik stoi "na stałe" podłączony do kontaktu, w jednym miejscu, dobrze dobrać długość będącą analogicznie ciut dłuższą od odległości pomiędzy miejscem dla czajnika, a kontaktem. W ten sposób zabezpieczymy go przed ewentualnym zaczepianiem się nadmiaru kabla o inne sprzęty.

Przechodząc do zabezpieczeń, jeżeli w domu są małe dzieci, lub zwierzęta, warto zakupić czajnik z zabezpieczeniami, takimi jak blokada pokrywy, lub możliwości uruchomienia grzania przy jej niedomknięciu.


Oczywiście można jeszcze długo rozwodzić się nad dodatkowymi opcjami i funkcjami nowoczesnych czajników elektrycznych, ale te cechy pozwolą nam wybrać najbardziej optymalny dla nas i naszej rodziny sprzęt.


3 komentarze

 1. Dla mnie obowiązkowo solidny metalowy. Teraz mam Amicę inoxową właśnie i jest super, spora moc, szybko zagotowuje wodę i jeszcze jedna istotna rzecz - wskaźnik ilości wody duży i czytelny na boku! nie zasłania się go nalewając wodę czy trzymając za uchwyt co jest mega istotne, do tego wizualnie fajnie sprzęt zrobiony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amica zawsze miała dobre czajniki i co ważniejsze w dobrych cenach. Fakt, dobrze widoczny wskaźnik poziomu wody jest dużym ułatwieniem przy napełnianiu czajnika. Jednak trzeba pamiętać że plastikowe czajniki mają tendencje do rozszczelnienia i przeciekania w tych miejscach.

   Usuń
 2. sprawdzałam już w necie, jaki czajnik by mnie ewentualnie interesował i bardzo mi się podobają elektryczne czajniki w retro formie (np. seria New Accents z Morphy Richards) nie dość, że praktyczne, szybko gotują wodę, to jeszcze pięknie wyglądają na blacie w kuchni...mmm... marzenie!

  OdpowiedzUsuń