Nowości AGD

Wiadomości z rynku AGD, poradniki zakupowe, testy sprzętu, rankingi najlepszych produktów - wszystkie informacje na temat AGD

Jaki blender ręczny? 5 porad, które ułatwią zakup.

By 18:46:00 , , , ,

Jaki blender ręczny 5 porad, które ułatwią zakup
Jaki blender ręczny? 5 porad, które ułatwią zakup.

Gdy kilkadziesiąt lat temu, do kuchni dobrych gospodyń domowych, weszły miksery i roboty kuchenne, zaczęła się swego rodzaju nowa era, szybkości i jakości przygotowywania posiłków. Kilka lat temu, do naszych domów znów przybyło nowe urządzenie - blender. Blender ręczny o wielu funkcjach, niezwykle lekki, poręczny i pozwalający na przetworzenie różnego rodzaju produktów. Ale jaki blender wybrać? Czy najdroższy blender oznacza nieskończoną ilość funkcji? Czy duża ilość akcesoriów pozwoli na wyeliminowanie innego sprzętu? Oto 5 porad, które ułatwią wybór nowego blendera.

1. Dodatkowe wyposażenie.
Jaki blender ręczny 5 porad, które ułatwią zakup
Brzmi zachęcająco, ale czy będzie nam potrzebne lub ogólnie użyteczne? Oto najczęstsze akcesoria dodawane do blenderów i ich funkcje:
- mini - malakser - czyli pojemnik najczęściej o objętości do 1, 5 litra, pozwalający na szybkie przygotowanie w nim sałatki owocowej, lub warzywnej,
- tarcza do frytek, pozwalająca na przygotowanie swoich ulubionych, pieczonych ziemniaczków, bez potrzeby kupowania gotowych, mrożonych produktów,
- przystawka do puree, do wytworzenia puszystej masy zarówno z ziemniaków, jaki i innych warzyw,
- szatkownica, idealna do krojenia w plastry owoców, warzyw, także tych twardszych, a przy wyższej jakości sprzętu, pozwalająca nawet na mielenie mięsa,
- trzepaczka do ubijania piany, śmietany i przygotowywania kremów.

2. Noże.
Jaki blender ręczny 5 porad, które ułatwią zakup
Nóż to podstawa blendera, oczywiście im wyższej jakości stal nierdzewna, tym lepiej. Najpopularniejsze noże w blenderach, to jedno, dwustronne ostrze. Ale można także znaleźć na rynku blendery z dwoma nożami, które jeszcze dokładniej siekają, tną i mielą produkty.

Czołowi producenci często pozwalają także na wymianę ostrzy, dla różnego rodzaju zastosowań, jak i oferują system obrotu noży w dwóch kierunkach, co przyspiesza, polepsza i ułatwia cięcie szczególnie twardych produktów.

3. Funkcja regulacji prędkości.
Jaki blender ręczny 5 porad, które ułatwią zakup
Funkcja ta jest raczej niezastąpiona, chcąc przygotowywać odpowiednie posiłki. Ale często możliwość regulacji przy dłuższej pracy, jest mało ergonomiczna lub męcząca przy dłuższym nacisku, ponieważ prędkość obrotów zależy od stałej siły dłoni, która dodatkowo trzyma całe urządzenie. Tutaj lepiej sprawdza się pokrętło regulujące obroty noża, ale zmiana prędkości wymaga użycia drugiej ręki.

Tak więc to, w jaki system regulacji wyposażony jest blender, zależy od tego, jaką pracę, a raczej jak długą, będziemy nim wykonywać.

4. Z kablem, czy bez kabla?
Jaki blender ręczny 5 porad, które ułatwią zakup
Tak, jak wiele innych urządzeń, blender może być także bezprzewodowy. Praca z urządzeniem bez plączącego się kabla, jest bardzo wygodna, nie musimy obawiać się o zahaczenie przewodem o naczynia, ani o odległość do najbliższego kontaktu. Jednakże równocześnie, blendery bezprzewodowe ze względu na wbudowane zasilanie, są znacznie cięższe, więc niekoniecznie wygodniejsze przy dłuższej pracy, zwłaszcza w słabszych, kobiecych rękach.

Plus, dochodzi dodatkowo kwestia miejsca wygospodarowanego pod ładowarkę do urządzenia, jak i możliwość jego rozładowania się w trakcie przygotowywania potraw, jeżeli zapomnimy je doładować przed pracą.

5. Materiał obudowy.
Jaki blender ręczny 5 porad, które ułatwią zakup
Blendery ręczne, tak jak większość sprzętu kuchennego, są dostępne w obudowach plastikowych i metalowych.

Plastikowe elementy blendera mogą się przebarwiać pod wpływem działania soków i naturalnych barwników z owoców i warzyw. Dodatkowo w przypadku wypadnięcia sprzętu z rąk, plastikowa obudowa może łatwo ulec zniszczeniu i siać się nienadająca do bezpiecznej pracy. Nadrabia lekkością, jak i niską ceną.

Metalowa obudowa jest znacznie bardziej wytrzymałą i nie widać na niej skutków uderzeń, upadków, czy przebarwień powstałych w skutek działania substancji z siekanych produktów. Metalowy blender umożliwia także stosowanie go w przypadku gorących potraw, choćby przy tworzeniu zup - kremów, bez obaw o stopienie się obudowy. Równocześnie taka obudowa, jest zacznie cięższa niż obudowy plastikowe, no i oczywiście urządzenia takie, są często znacznie droższe.


Wybór blendera zależy od wielu czynników, najważniejsze jednak jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czego od niego oczekujemy, oraz jak często będziemy go stosować.  Dobry wybór blendera, niekoniecznie tego najtańszego, to inwestycja na lata i przyjemność z przygotowywania posiłków, dla siebie i całej rodziny.


0 komentarze